1398/7/4
نشست خبری دومین مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم» در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس برگزار شد
تصویر خبر

به گزارش روابط عمومی سازمان هنری و امور سینمایی دفاع ‌پرس، نشست خبری دومین مسابقه کاریکاتور «ترامپیسم» صبح روز سه شنبه با حضور «علی‌اصغر جعفری» رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس و مدیر موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و «سید مسعود شجاعی طباطبایی» دبیر این مسابقه برگزار شد.

«علی‌اصغر جعفری» رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس در ابتدای این نشست ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و حماسه بی‌نظیر ملت ایران در حفظ کیان اسلامی و پیروزی در برابر جبهه استکبار اظهار داشت: امروز ما از ثمرات آن روزهای حماسه و فداکاری بهره‌مندیم و اقتدار امروز کشور را از شهیدا و ایثارگرانی که در آن روزهای سخت ایستادند، داریم.

وی در توضیح دومین مسابقه کارتون و کاریکاتور ترامپیست گفت: دوره اول این مسابقه در سال ۹۶ با حضور یک هزار و ۶۱۴ اثر از ۷۵ کشور جهان را برگزار کردیم که در نوع خود بی‌سابقه‌ بود. سطح این مسابقه خیلی بالا بود و ما چنین تجربه‌ای با این تعداد شرکت کننده را نداشتیم.

رئیس سازمان هنری و امور سینمایی خاطرنشان کرد: ما با پدیده شگفت‌انگیزی در حوزه سیاست جهانی به اسم ترامپ روبرو هستیم که عملاً پیامدهایی را به دنبال داشته است و این اتفاقات فرصت هنری را برای هنرمندان به وجود آورده است؛ حضور ترامپ در راس سیاست آمریکا رفتارهای نامعقولانه و ضد بشری را به همراه داشته است. غیر اعتماد بودن از ویژگی‌های فردی ترامپ است که به مدیریت آمریکا تسری پیدا کرده است. با روی کار آمدن ترامپ شاهد توسعه نسل کشی، فروش بیشتر تسلیحات نظامی و آزادی عمل بیشتر رژیم صهیونسیتی هستیم. این‌ها همه پیامدهای روی کار آمدن ترامپ در ساختار سیاسی آمریکاست.

جعفری آشکار شدن چهره واقعی آمریکا را برکت حضور ترامپ دانست و گفت: باج خواهی آمریکا در گذشته شفاف نبود اما با وجود ترامپ شاهدیم که ملاحظات سیاسی آمریکا جایش را به باج‌گیری آشکار داده است. آن‌ها به راحتی مطالبه پول می‌کنند و سایر کشورها را تحقیر می‌کنند و نظرات ضد بشری خودشان را مطرح می‌کنند که به ناامنی جهان کمک کرده است.

وی تاکید کرد: ترامپ امنیت و آرامش جهانی را برهم زده که مقوله بی سابقه‌ای بوده است. روی کار آمدن ترامپ برای ما فرصتی شد چراکه جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام می‌کرد آمریکا قابل اعتماد نیست اما دلایل کافی برای اثبات آن را نداشتیم ولی با وجود ترامپ این ادعا ثابت شد و با این مسابقه با بهره‌گیری از هنرمندان و آزادگان فکری دنیا می‌خواهیم این موضوع را تبیین کنیم و مظلومیت کشورهای اسلامی و ایران را نشان دهیم.

رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس گفت: در دوره گذشته این مسابقه هنرمندانی از کشورهای مختلف به بهترین شکل و بیان، رفتار سیاست‌مداران آمریکایی‌ها را تبیین کردند و بازتاب زیادی داشت. علت انتخاب قالب کاریکاتور برای این مسابقه نیز ظرفیت بسیار عظیمی است که این هنر دارد چراکه کاریکاتوریست‌ها همواره در فعالیت‌های عدالتخواهانه پیشگام و پیشاز بوده‌اند. بنابراین ما از هنری استفاده می‌کنیم که زبان روشن‌تر، همه‌فهم‌تر و اثربخش‌تری دارد. امیدواریم در دوره دوم این مسابقه شاهد حضور پررنگ، موثر و فراگیر هنرمندان از همه ملیت‌ها و قاره‌های جهان باشیم تا فریاد صلح خواهی ایران را بیان کنیم.

جعفری تاکید کرد: این مسابقه با طراحی و مسوولیت سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس شکل گرفته و امسال نیز این مسوولیت برعهده این سازمان است اما حوزه هنری و موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز همانند دوره گذشته همکار ما خواهند بود. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر واکنش مسوولین به این مسابقه گفت: مسوولین در نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و هنری حضور کم‌رنگی دارند مگر اینکه سخنران مراسم باشند اما مسوولین زیادی از نمایشگاه مسابقه ترامپیست سال گذشته دیدن به عمل کردند. در این دوره شخصیت ترامپ برای همه روشن شده و همگی با ویژگی‌های این شخصیت آشنا شده‌اند لذا در داخل و خارج ایران طرفداری ندارد و پیش‌بینی می‌کنیم این دوره استقبال مسوولین نیز بیشتر باشد.

رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس در خصوص نمایش آثار این نمایشگاه گفت: بخش عمده‌ای از تلاش ما برای دیده شدن این آثار در فضای مجازی بوده درحالی که آثار ما در کشورهایی مانند هلند و بلژیک و چند کشور اسلامی نمایش داده شده است.

جعفری جمله‌ای از رهبر معظم انقلاب اسلامی را ایده برگزاری این مسابقه دانست و افزود: حضرت آقا در یک سخنرانی از ترامپ بخاطر نشان دادن چهره واقعی آمریکا تشکر کردند لذا همین سخن رهبر معظم انقلاب اسلامی انگیزه اولیه برای برگزاری این نمایشگاه شد چراکه فرصتی با حضور ترامپ برای ما فراهم شده بود تا بتوانیم  چهره آمریکا را به مردم جهان نشان دهیم؛ در این نمایشگاه هدفمان شخص ترامپ نیست، بلکه آشکارسازی سیاست‌های آمریکا و نشان دادن دست پولادین زیر دست‌کش مخملین است.

 

«سید مهدی شجاعی طباطبایی» دبیر دومین مسابقه کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم» در سخنانی با اشاره به اینکه فراخوان دوره دوم مسابقه ترامپیست طی هفته آینده رسانه‌ای خواهد شد، اظهار داشت: تصور ما در رابطه با این مسابقه وقتی فراخوان دوره پیشین اطلاع‌رسانی شد، گسترده نبود اما حضور هنرمندان شاخص از ۷۵ کشور دنیا نشان داد که نگاه هنرمندان در این عرصه نسبت به این اتفاقات ویژه است چراکه هنرمندانی که شرکت کردند از چهره‌های مطرح بودند.

وی گفت: بهترین کاریکاتوریست اروپا، شخصیت‌های کاریکاتوریست مطرح آسیای میانه، بهترین کاریکاتوریست آمریکای لاتین و بهترین کاریکاتوریست‌های جهان عرب در مسابقه دوره قبل شرکت کردند و داوری آن توسط دو تیم داوران ایرانی و خارجی انجام شد.

دبیر دومین مسابقه کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم» خاطرنشان کرد: از اتفاقاتی که درباره بازخورد دوره قبل می‌توان به آن اشاره کرد، این بود که خیلی زود به یک اتفاق تبدیل شد و انعکاس خبری آن خیلی گسترده انجام شد. چیزی که رسانه‌های غربی و صهیونیستی را نگران می‌کرد پیشگامی ایران در عرصه کارتون و کاریکاتور بود. خیلی از سایت‌ها و خبرگزاری‌های دنیا نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند و سعی کردند تاجایی که می‌توانند مسیر این مسابقه را تحریف کردند. آن‌ها سعی کردند از کلمه «ترامپیسم» با عنوان «مسخره» یاد کند و قضیه را به سمت دل‌خواهشان سوق دهند درحالی که ما با حداقل هزینه و جوایز یک کار بزرگ را انجام دادیم که درکش برای آن‌ها سخت بود.

شجاعی طباطبایی حضور هنرمندان مطرح دنیا در این مسابقه را دلیل پذیرفته شدن منطق ایران دانست و تاکید کرد: میزان مشارکت هنرمندان در این مسابقه نشان می‌دهد که دنیا منطق ما نسبت به شخص ترامپ و سیاست‌های دولت آمریکا را پذیرفته است.

وی در خصوص موضوعات این مسابقه گفت: ترامپ و نقض معاهدات بین‌المللی، ترامپ و فروش تسلیحات و مشارکت در جنگ یمن، ترامپ و مخالفت با رسانه‌های منتقد، ترامپ و رژیم صهیونسیتی و انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، ترامپ و دخالت در امور سایر کشورها، ترامپ و نژادپرستی، ترامپ و معامله نفت و خون موضوعات اصلی جایزه خواهد بود که طی فراخوانی اطلاع رسانی خواهد شد.

دبیر دومین مسابقه کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم» اظهار داشت: در هر بخش پنج اثر پذیرفته خواهند شد. همزمان با سایت ایران کاریکاتور در تمام سایت‌های معتبر دنیا و بعضی از سیاست‌های آمریکای لاتین فراخوان مسابقه را منتشر خواهیم کرد. دهم آذرماه آخرین مهلت ارسال اثر خواهد بود و ۲۵ آذرماه نیز مراسم اختتامیه برگزار میشود