1398/5/20
سردار کارگر در اختتامیه دومین جشنواره ملی ((ترنم فتح )) بیان کرد
تصویر خبر

با درود به روح مطهر و ملکوتی حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) و شهیدان والامقام انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافعین حرم اهل بیت در وطن اسلامی

قبل از هر چیز از برگزار کنندگان این جشنواره مؤثر تشکر می­کنم هم به جهت فرصتی که در اختیار جوانان قرار داده است و هم به جهت توجه به نقش گروه­های موزیک نیروهای مسلح که تا به حال مغفول مانده بود. با این که در هر مراسمی، حضور این یگان­ها باعث ایجاد نظم و نشاط می­شود این ایجاد شور و هیجان و حس امید یگان­های موزیک را ما قبل از این در دوران دفاع مقدس تجربه کرده­ایم، پخش مارش پیروزی از رادیو یا بلندگوهای روی ماشین­ها در مناطق عملیاتی، و حتی پشت جبهه و بین مردم عادی باعث نشاط و حس قدرت و تقویت مقاومت می­شد و روحیه همه بالا می­رفت.

همین طور در تمام مراسمات و حماسه­های امروز کشور هم حضور و تأثیر این گروه­های موزیک را می­توان دید و حس کرد هر چند که ما تا حدی از تأثیر این نوع موسیقی­های سالم و برانگیزاننده و حماسی غافل شدیم و متأسفانه در بخش­هایی موسیقی­های نامناسب و بی محتوا، جای کارهای ارزشی را گرفتند.

لازم است با برگزاری چنین جشنواره­هایی به این هنر توجه بیشتری شود و کارهای خوب این جشنواره، مانند اجرای یگان­ها در میان مردم به مناسبت­های مختلف، نیز با گستره و قوت بیشتر ادامه یابد.

و در پایان هم پیشنهاد برای پیشبرد اهداف کار جشنواره دارم، یکی توجه به مسائل تئوریک و بخش پژوهش و نظریه­های مربوط به این موسیقی است که می­تواند به گسترش عمقی و بهبود کیفی و کمی اهداف جشنواره کمک قابل ملاحظه­ای بکند و دیگری گسترش جغرافیایی برگزاری جشنواره است، در مرحله اول دعوت از گروه­های موزیک کشورهای اسلامی و تعامل فرهنگی و هنری با این کشورهاست و در مرحله دوم، برگزاری جشنواره به صورت بین­المللی و میان تمام یگان­های موزیک یگان­های نظامی جهان.

به هر حال تا قبل از این هیچ جشنواره­ای در حتی سطح ملی هم پیش بینی نشده بود و این ابتکار برادر ارجمند آقای دکتر جعفری است که از سال گذشته، همراه با همکارانشان در سازمان هنری و امور سینمایی، تمهیدات لازم را برای برگزاری یک جشنواره مناسب در سطح ملی پیش بینی و اجرا کرده­اند و امیدواریم هر سال شاهد پیشرفت و گسترش این فعالیت­ها باشیم.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.